Чоко “оризови” галети

Состојки:

 • 100 гр. (4 cups) крцкава хељда (може да се замени со крцкав ориз)
 • 60 гр. (1/4 cup) путер од бадеми (или путер од јаткасти плодови по желба)
 • 113 гр. (1/3 cup) мед
 • 52 гр. (1/4 cup) кокосово масло, стопено (или путер)
 • 3 лажици какао
 • 10 лажици кокосови снегулки (по желба, може и без ова)

Начин на подготовка:

 1. Се додава тенџерче на ниска температура и се додаваат медот, кокосовото масло и путерот од бадеми. Се промешува и се топли се додека смесата не се соедини. Внимателно, да не изгори. Доволни се неколку минутки само состојките да се растопат.
 2. Во голем, длабок сад се додаваат крцкавиот ориз или хељда, какаото и кокосовите снегулки доколку се користат. Се промешуваат за да се соединат.
 3. На оваа смеса се додава течната смеса и се промешува се додека не се соедини. Може тука да користите раце за течната смеса убаво да се опфати и прелие во сувата.
 4. Се додава смесата во мал сал (јас користев во големина од 20×20) претходно обложен со хартија за печење. Се додава смесата и се притиска со лажица или шпатула за да се израмни.
 5. Се остава во ладилник да се зацврсти најмалку 3 часа или преку ноќ. Кога ќе биде убаво зацврстено, се сече на коцки.

(Visited 4.583 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *