Состојки:

 • 1 cup (250 гр.) таан
 • 1/2 cup (160 мл.) агаве
 • 2 јајца
 • 1/2 лажичка ванила екстракт (по желба)
 • 1/3 cup (40 гр.) какао
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • малку сол
 • 1 црно чоколадо, исецкано на ситно

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 175º и се поставува хартија за печење на тава за печење. Јас користев во димензии 20х20.
 2. Во голем, длабок сад се додаваат сите состојки по редоследот наведен погоре и убаво се промешува се додека не се соединат и не се добие чоколадна смеса. На крај се додаваат и чоколадните парчиња и се промешува уште еднаш за да се распоредат во смесата.
 3. Смесата ќе биде леплива и густа ама доволно течна за лесно да се додаде во садот за печење.
 4. Се пече 25 минути, оставете малку да се олади па исечете на барчиња. 
 5. Колачот може да стои на собна температура 2 дена, во ладилник до 5 дена или да го замрзнете до 1 месец. Пред конзумирање стоплете во рерна или во микро. 

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:

→ Ако не го сакате вкусот на таан, заменете со било каков друг путер од јаткасти плодови.

→ Агавето може да се замени со било кој друг течен засладувач. Мед, јаворов сируп, меласа и слично..

→ По желба може да додадете и други топинзи како шумско овошје, рендани јаболки или круши, кокос и слично…

(Visited 6.343 times, 9 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *