Чоколадни ВЕЛИГДЕНСКИ јајца

Состојки:

 • 185 гр. (3/4 cup) путер од бадеми 
 • 1 лажица јаворов сируп
 • 1 лажица кокосво брашно (за замена – овесно брашно)
 • малку сол
 • 2 црни чоколади
 • 1 лажичка кокосово масло  
 • исецкани бадеми или лешници за топинг (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Во сад се додаваат путерот од бадеми и јаворовиот сируп и се промешува се додека смесата не се соедини
 2. Се додаваат кокосовото брашно и малку сол и повторно се промешува се додека смесата не е соединета. Зависно од путерот што го користите може ќе биде потребно да додадете малку повеќе брашно. Смесата треба да биде густа и да може лесно да се формира
 3. Од смесата се формираат топчиња и се додаваат на тава или сад што ќе може да се распоредат топчињата без притоа да се допираат едно со друго. Притиснете ги топчињата да бидат рамни и формирајте форма на јајциња
 4. Се ставаат во замрзнивач да се зацврстат
 5. Чоколадите и кокосовото масло се растопуваат
 6. Се потопуваат сите јајциња во растопеното масло и се враќаат во ладилник за да се зацврстат. Доколку користите топинзи за одозгора додадете ги веднаш одкако ќе ги потопите во чоколадото
 7. Оставете во ладилник или замрзнивач неколку часа за комплетно да се зацврстат пред да се сервираат
 8. Чувајте ги во затворен сад и до неколку недели
(Visited 4.655 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *