Состојки:

 • 175 гр. (1+ ¾ cups) овесно брашно (мелени овесни снегулки)
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка цимет
 • 140 гр. (1/2 cup) Грчки јогурт
 • 1 банана, во средна големина (зрела со црни точки идеално)
 • 60 ml. (1/4 cup) млеко од бадеми
 • 2 јајца

Начин на подготовка:

 1. Се загрева апаратот за вафли. Ова е многу важно, со цел вафлите да не се залепат.
 2. Сите состојки се додаваат во блендер се додека не се соединат и не се добие кремаста, хомогена смеса. Доколку немате голем блендер, измешајте ги состојките во сад, со маталка или дрвена лажица.
 3. Зависно од тесктурата што ќе се добие – можеби ќе треба да се додаде уште малку од брашното. Смесата ќе биде причилно густичка.
 4. Се додава масло на веќе загреаниот апарат за вафли. Не штедете на масло J Нека биде убаво обложено за да се осигураме дека смесата нема да се залепи. Се остава маслото повторно убаво да се загрее пред да се додаде од смесата.
 5. Се додава од смесатана загреаното масло и се остава да се пече неколку минути односно зависно од апаратот што го имате.
 6. Се повторува постапката со остатокот од смесата.
 7. Јас ги сервирав вафлите со остатокот од Грчкиот јогурт, џем од малина, мед и искшени ф’стаци.
 8. Вафлите е најдобро да се сервираат топли и свежи, меѓутоа може да стојат 1-2 дена на собна температура или 3 дена во ладилник.По желба може и да се замрзнат така што ќе ги испечете, ќе оставите да се оладат потполно и ќе ги спакувате во оделни ќесички за замрзнување. Пред употреба стоплете ги во микро, рерна или air fryer.
(Visited 4.966 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *