Какао (палео) палачинки со карамелизирани јаболки

Состојки:

 • 2 банани
 • 4 јајца
 • 6 лажици мелени бадеми
 • 1 лажица какао
 • 1 лажица мед (или засладувач по желба)
 • 1 лажичка цимет
 • малку сол

Карамелизирани јаболки:

 • 1 црвено јаболко
 • 1 лажичка кокосово масло
 • 1/2 лажичка цимет

Начин на подготовка:

 1. Во блендер се додаваат бананите и се блендира се додека не се испасира. 
 2. Се додаваат јајцата и повторно се блендира.
 3. Се додаваат останатите состојки и се блендира се додека смесата не се изедначи и соедини.
 4. Смесата треба да биде поретка и течна од вообичаено, меѓутоа доколку е премногу водлеста се додаваат уште неколку лажици мелени бадеми.
 5. Се загрева нелепливо тавче на ниска температура и се додава малку масло. Јас користев кокосово масло меѓутоа може да се користи било какво масло по желба.
 6. Кога маслото ќе се загрее се додаваат 2 лажици од смесата во центарот на тавата и се формира палачинка. 
 7. Се пржи неколку минути, се превртува и се пржи дополнителни 2-3 минути.
 8. Се повторува постапката за остатокот од смесата.
 9. Се мие, лупи и сецка на коцки јаболкото. Во тавата во која ги пржевме палачинките се додава 1 лажичка кокосово масло и на средно-висока температура се додава исецканото јаболко. Се додава и циметот и се пропржува неколку минути, за да се карамелизира јаболкото. 
 10. Се сервираат палачинките со карамелизираните јаболки и дополнителни топинзи по желба.
(Visited 3.138 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *