Состојки:

  • 1 конзерва кокосово млеко
  • 1/4 (60 ml.) cup млеко од јаткасти плодови или вода 
  • 5 лажици чиа семе
  • 1 лажица агаве (или повеќе зависно колку благо го сакате)
  • 1/2 лажичка ванила (опционално)

Начин на подготовка:

  1. Во голем, длабок сад додадете ги сите состојки.
  2. Убаво промешајте, покријте го садот и оставете го во ладилник. 
  3. После 15 мин. промешајте уште еднаш убаво и повторно вратете во ладилник најмалку 2 часа или преку ноќ.
  4. Пред конзумирање сервирајте и додадете топинзи по желба. Свежо овошје, јаткасти плодови, путер од јаткасти плодови, гранола и слично… 
  5. Може да чувате во ладилник до 4 дена. 
(Visited 358 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *