Состојки:

  • 2 шољи варен кус кус*
  • 1 шоља варен грашок (или грашок од конзерва)
  • 1 краставица, исецкана на мали коцки
  • пола шоља фета (јас користев веганска ама користете каква сакате )
  • пола шоља ситно исецкан магдонос
  • 1/4 шоља ситно исецкано нане
  • 1 шоља песто 

* јас користев gluten free кус кус од леќа и наут (го купив од ДМ) ама слободно може да користите каков имате или пак да замените со киноа/хељда или некоја дртуга житарка. Варете според инструкциите на пакувањето. 

Начин на подготовка: 

  1. Додадете ги сите состојки во голем длабок сад и убаво промешајте се додека сите состојки не се изедначат. 
  2. Пробајте и тестирајте па ако има потреба дополнително додадете сол, бибер и слични зачини. Јас искрено немав потреба, сосема ми беше зачинето од пестото. 
  3. Зошто нема листести зеленчуци оваа салата може да стои во фрижидер и до 3-4 дена што ја прави совршена за meal prep. Може да ја користите како прилог на некое парче месо или риба или како целосен оброк. 
(Visited 1.158 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *