Знам дека за сите рецепти викам е ова е еден од поомилените ама овој рецепт за леб од кокос и бадем е највистински еден од моите омилени 😊. А за да ве уверам зошто е тоа така еве неколку причини

→ Идеален за претходна подготовка на храна. Тоа значи го спремате еден ден во неделата и имате спремен доручек останатите денови

→ Содржи мало количество на шеќер па е идеален за лесен и брз доручек

→ Може да се направат мал милион варијации. Додадете шумско овошје или парчиња чоколадо или исецкани јатки или други слични топинзи по желба за поспецифичен вкус 

→ Има толку богат вкус што и без никакви додатоци пак е подеднакво вкусен

Леб од кокос и бадеми

Состојки

 • 75 гр. мелени бадеми *
 • 50 гр. сув кокос
 • 2 лажици кокосово брашно **
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка цимет
 • 125 мл. млеко од бадем (или било какво млеко)
 • 1 лажица стопено кокосово масло
 • 2 лажици мед
 • 1 лажица сок од лимон
 • 2 јајца
 • Јас користам блендер за мелење на бадемите. Може да се користи и сецко или мулти практик. Се додаваат бадемите и се користат кратки пулсирања додека не се сомелат комплетно и не се добие текстура на брашно. Може да се користи и брашно од други јаткасти плодови како индиски ореви,ореви или лешници со тоа што вкусот би се сменил

** Кокосовото брашно може да се замени со 4-5 лажици овесно брашно

Начин на подготовка

 1. Се загрева рерната на 180º и се поставува хартија за печење на тава за печење леб
 2. Во длабок сад се додаваат сите течни состојки (млеко,кокосово масло,мед,сок од лимон и јајца) и убаво се промешува додека не се соедини смесата
 3. На оваа смеса се додаваат сите останати состојки и повторно се промешува
 4. Смесата треба да биде густа, доколку не е тогаш може да се додаде уште малку кокосво брашно или мелени бадеми
 5. Смесата се додава во претходно подготвената тава и се израмнува за на сите страни да биде подеднакво распоредена 
 6. Доколку се користат некои топинзи сега е моментот да се додадат
 7. Се пече 35-40 минути односно додека не добие златеникаста коричка
(Visited 3.592 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *