Состојки:

  • 1 црвена бабура
  • ½ од црвен кромид (или 1 мала главица)
  • 1 манго
  • 10-15 гранчиња магдонос (измиен)
  • Сок од 1 зелен лимон
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Кромидот, бабурата и мангото се сецкаат на ситни коцки и се додаваат во мал длабок сад. Магдоносот исто така се сецка на ситно со нож или пак во блендер и се додава во садот.
  2. Се додава сол и сокот од лимонот.
  3. Се промешува се заедно и тоа е тоа, имате спремен прилог кон главно јадење за неколку минутки.
  4. Може да се чува во затворен стаклен сад во ладилник до 3-4 дена.

ЗАБЕЛЕШКИ и СОВЕТИ:

→ Доколку имате потешкотии во наоѓање манго, може да се замени со ананас или сочни праски.

→ Доколку подготвувате како дел од meal prep, чувајте ја салсата во оделен сад од главниот прилог.

(Visited 1.051 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *