Овесни палачинки

Состојки:

 • 100 гр. (1 cup) oвесно брашно
 • 240 мл. (1 cup) млеко од бадеми
 • 2 лажици кокосово масло, стопено
 • 2 лажици јаворов сируп
 • 1 лажичка ванила, по желба

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад се додаваат сите состојки и се промешува се додека смесата не се соедини
 2. Смесата треба да биде доволно течна за да се разлее и лесно да се оформи класична палачинка
 3. Се загрева нелепливо тавче на средно-висока температура. Се додава малку кокосово масло 
 4. Кога тавата и маслото ќе бидат загреани се додава од смесата во центарот на тавата и користејки кружни движења се разлева за да се формира палачинка (процесот е ист како пржење на класични палачинки)
 5. Се пржат околу 3-4 минути од едната страна, внимателно се превртуваат и се пржат дополнителни 1-2 минути на другата страна 
 6. Се повторува постапката со останатата смеса
 7. Се сервираат со топинзи и фил-ови по желба

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:

→ Овесно брашно може да го купите веќе готово или пак да го подготвите сами. Само додадете овесни снгулки во блендер и блендирајте додека не се иситнат и не се формира текстура на брашно

→ Млекото од бадеми може да се замени со било какво млеко вклучувајќи и обично кравјо млеко

→ Јаворовиот сируп може да се замени со агаве сируп или мед

→ Смесата за палачинки е доста деликатна па затоа е можно да се распаѓаат, затоа адаптирајте ги состојките доколку е потребно. Почнете од помала доза за првата палачинка за да видите како ќе биде и дали е потребно регулирање на температурата на ринглата или пак дали треба да додате нешто друго на смесата 

(Visited 10.850 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *