Состојки:

 • 1+1/2 cup (150 гр.) овесно брашно
 • 1/3 cup + 1 лажица (50 гр.) палента
 • 1 јајце
 • 1 канче (150 гр.) Грчки јогурт
 • 1/2 од пакетче прашок за пециво
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол по желба

За фил:

 • 1 јајце
 • 60 гр. фета сирење

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 180º и се поставува хартија за печење на тава за печење. 
 2. Во длабок сад се додаваат сите суви состојки. Се промешува.
 3. Се додаваат и сите останати состојки и повторно убаво се промешува. Со намрсена рака се замесува тесто. 
 4. Тестото ќе биде доста лепливо ама ќе помогне доколку имате малку масло на рацете. 
 5. Со сукало размесете и развлечете во правоаголник. Исечете еднакви лентички (мене ми искочија 10) 
 6. Во мало тањирче додајте ги состојките за филот и убаво измешајте. 
 7. Распоредете го филот еднакво на лентичките и свиткајте да се формира ролничка.
 8. Додадете малку сусам одозгора по желба.
 9. Печете околу 20 минути. Проверете па допечете уште 7-8 минути ако има потреба. 
 10. Оставете да се оладат малку и послужете веднаш.
(Visited 439 times, 2 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *