Состојки:

  • 500 гр. пилешки гради, варени
  • 1/2 cup кикиритки**
  • 1/2 cup кисели краставички
  • 2 канчиња (300 гр.) Грчки јогурт
  • 1 лажичка сенф
  • сол и бибер по желба

** Јас сакам да ги потпечам кикиритките во рерна пред да ги користам. Купувам солени, непечени кикиритки и само ги ставам во рерна (без масло) на 160º околу 1о-12 минути. Екстра чекор ама даваат неверојатен вкус.

Начин на подготовка:

  1. Пилешките гради се цепкаат на ситни парчиња. Кикиритките се сецкаат (или толчат) и киселите краставички се сецкаат на мали коцки. Се додаваат сите состојки во голем, длабок сад. 
  2. Се додаваат и сите останати состојки и убаво се промешува додека не се соединат. Пробајте на вкус и додадете повеќе зачини ако има потреба.
  3. Салатката може да ја чувате во затворен, стаклен сад до 4 дена. Одлична за meal prep 🙂 
(Visited 2.184 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *