Пилешко сувлаки со сос од Грчки јогурт

Состојки:

 • 500 гр. пилешки гради
 • сок од еден лимон
 • 6 лажици маслиново масло
 • 1 чешне лукче, исецкано или 1/2 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажички копар во зачин (или свеж)
 • 1 лажичка оригано
 • 1/4 лажичка бибер
 • 4 стапчиња за сувлаки

Сос од Грчки јогурт:

 • 1 cup (едно мало пакување) Грчки јогурт или павлака 
 • Неколку гранчиња ситно исецкан магдонос
 • сок од 1 лимон
 • 1 лажичка кимион (зачин)

Начин на подготовка:

 1. Се сецка пилешкото на мали парчиња (како за ражничи) и се додава во голем длабок сад
 2. Се додаваат сите останати состојки и се промешува за секое парче да биде опфатено и прелиено со сосот
 3. Се поктива садот со пилешкото и се остава во ладилник, да отстои најмалку 2 часа, а идеално преку ноќ. Колку повеќе време се маринира – толку поинтензивен ќе биде вкусот
 4. Се редат парчињата месо на стапчињата
 5. Се загрева грил тава на средна температура и се додава малку масло
 6. Кога ќе се загрее маслото, се додаваат стапчињата и се пржат по 7-10 минути од секоја страна.
 7. За сосот од Грчки јогурт, се додаваат сите состојки во мал длабок сад, се промешува се додека не се соедини и доколку е потребно се додава малку масло или вода за да се изретчи.
 8. Се сервира топло или пак чувајте во ладилник до 5 дена. Доколку не се сервира веднаш, тогаш чувајте го сосот во одделен сад од ражничите
(Visited 5.601 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *