Состојки:

 • 1 канче Грчки јогурт (150 гр.)
 • 1 мало цвекло или 3-4 парчиња цвекло од конзерва
 • сок од пола лимон
 • 1 лешне лук
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1/2 лажичка сол
 • микс од билни зачини (оригано, копар, кимион и слично)

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 200º и се додава цвеклото во мало садче за печење. Јас користев керамички сад ама може било каков. 
 2. Се додава вода во садот одприлика до пола од тавата. Се додава цвеклото (цело) и се покрива со фолија. Се пече околу 45 минути до 1 час во зависност од тоа колкава големина е цвеклото. Готово е кога лесно ќе се боцне со нож во внатрешноста од цвеклото. 
 3. Се додава во блендер заедно со сите останати состојки и се блендира се додека не се добие кремаста, изедначена смеса. 
 4. Се остава во фрижидер да се олади малку или може и веднаш да се конзумира.
 5. Чувајте во затворен сад во ладилник 3-4 дена.
 6. Јас сакам да го користам во салатки, во главни јадења или како ужинка со свеж зеленчук. 
(Visited 1.108 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *