Состојки:

 • 3 моркови
 • 1/2 од кромид
 • масло за готвење
 • 1 конзерва наут
 • 1 тегла доматен сос
 • 1 ќесичка спанаќ
 • ориз по желба
 • зачини по желба***

*** ако доматниот сос ви е веќе зачинет, нема потреба да претерувате со зачини ама ако не е тогаш слободно додадете микс од зачини. Сол, бибер, оригано, кимион, кари, малку лутко и слично…

Начин на подготовка:

 1. Морковите и кромидот убаво се премиваат, се лупат и се сецкаат на мали коцкички. Наутот од тегла се премива со чиста вода и се процедува. 
 2. Во тавче, на средно-висока температура се додава масло за готвење. Се додаваат сецканите моркови и кромид и се остава да се пропржи неколку минутки. Се додава и наутот, се промешува и повторно се остава неколку минутки да се пропржи.
 3. Се додава доматното пире и убаво се размешува за сите состојки да се соединат. Доколку користите зачини, додадете ги и нив. 
 4. Намалете ја температурата на ниско, поклопете со капак и оставете да се крчка 15-20 минути за сите вкусови да се соединат. 
 5. На крај се додава и спанаќот, се промешува и се поклопува за да се зготви. Се трга тавата од оган. По желба додадете и малку магдонос одозгора за свежина. 
 6. Сервирајте со ориз или како целосен оброк. 
(Visited 888 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *