Рукола салата со крцкав наут и пршута

Состојки:

 • рукола, доволно за едно сервирање
 • крцкав наут
 • 4 парчиња говедска пршута
 • микс од семки (семки од сончоглед, тиква и сусам)
 • фета сирење (јас користев веганско, ама може и обично)
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1/2 лажица таан
 • 1 лажица сок од лимон
 • сол по желба

Начин на подготовка:

 1. Се подготвува крцкавиот наут. Рецептот може да го најдете тука – крцкав наут
 2. На сува мала тава се додаваат миксот од семките и на многу (многу) тивка температура се оставаат да се потпржат. Околу 5-6 минути. Поклопете со таљирче одозгора во случај да почнат да пукаат семките од топлината и да се разлетаат на сите страни 😊. Се оставаат малку да се оладат.
 3. Доколку имате air fryer – пршутата може да ја потпечете во него. Потребни се околу 3-4 минути. Доколку немате, додадете ја во истото тавче каде што се потпекуваат семките и пржете неколку минутки, односно додека не е крцкава и малку запеченка.
 4. Се премива руколата и се додава во длабок сад за сервирање. Се додава маслиновото масло, таан, сок од лимон и сол. Се промешува за дресингот да се распореди во целата салата.
 5. Се додава малку фета сирење, претходно згмечено со вилушка, за да се распореди поубаво во салатата.
 6. Се додава крцкавиот наут, потпечената пршута и миксот од тостирани семки на крај. 
 7. Тоа е тоа 😊. Брзо, лесно, едноставно и одличен летен оброк. 
 8. Сите намирници од оваа салата може претходно да се подготват и да се сервираат пред да се конзумира.
(Visited 4.594 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *