Состојки:

 • свеж спанаќ, околу 100 гр. или две полни раце
 • 10 ливчиња босилок, по желба (ако немате – не мора)
 • 75 гр. (3/4 cup) ореви, грубо исецкани
 • 30 гр. (1/4 cup) маслиново масло
 • 3 лажици сок од лимон
 • 2 чешниња лук
 • сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

 1. Во сецко или во сад за рачен блендер се додаваат сите состојки.
 2. Се блендира се додека не се добие соединета текстура. Пробајте и видете дали му треба нешто повеќе од зачините.
 3. Ако е премногу густо, се додава повеќе масло или адаптирајте според сопствена желба и во зависност за што ќе се користи.
 4. Сосчето може да стои во затворен сад, во ладилник – до 3-4 дена. Јас го користев како сос за паста, меѓутоа може да се користи и како дресинг за салата, маринара за месо, да се додаде во печен зеленчук како засилувач на вкус и слично….
(Visited 2.195 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *