Стекови од карфиол со дресинг од павлака

Состојки:

 • 1 карфиол, средна големина
 • 1/2 лажичка сол
 • маслиново масло или масло по желба за печење
 • магдонос за сервирање
 • калинка за сервирање
 • крцкав наут 

Дресинг од павлака:

 • 3 лажици павлака или Грчки јогурт
 • 2 лажици таан
 • 6 лажици маслиново масло
 • сок од еден лимон
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажичка кимион

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 200º и се подготвува тава за печење
 2. Се сече карфилот на вертикални парчиња, се додава малку масло и сол доволно за да бидат сите парчиња прелиени
 3. Се поставуваат на тавата за печење во еден ред, да не се преклопуваат парчињата
 4. Се печат 30 минути. На пола од времето се превртуваат за да бидат подеднакво испечени од двете страни
 5. За дресингот се додаваат сите состојки во блендер се додека не се добие кремаста, течна тексура. Пробајте и адаптирајте ги состојките според вкусот. Ако има потреба се додава малку вода за да се разретчи
 6. Се додава карфиолот на тањир за сервирање, се додава од крцкавиот наут, зрнца калинка, малку магдонос и на крај дресингот.
(Visited 2.104 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *