Сезоната на тиква и cozy, warming вкусови ја прогласуваме за отворена и како за старт ги предлагам овие тиква браунис зошто искочија превкусни. 

Не им додадов апсолутно никакво брашно – во замена користев само блендирани бадеми ама без разлика на тоа – текстурата искочи феноменална. 

Ако печевте тиква и ви останаа leftovers – искористете ја да ги направите овие чоколадни печени бранунис и ветувам, тиквата ќе ја гледате со други очи 🙂 

Состојки:

 • 150 гр. (1 cup) бадеми, сирови, блендирани како брашно
 • 2 лажици какао
 • 1 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка ѓумбир
 • 1/4 лажичка морско оревче
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 2 јајца
 • 170 гр. (1 cup) чоколадни капки или 1 цело црно чоколадо
 • 70 гр. (1/3 cup) кокосово масло или ghee
 • 80 гр. (1/4 cup) агаве сируп
 • 120 гр. (1/2 cup) пире од тиква*

За декорација (по желба)

 • оревчиња, сецкани
 • чоколадни капки
 • Ако имате печена тиква, само испасирајте ја во блендер или со вилушка и ќе добиете пире од тиква.

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 175º и се поставува хартија на сад за печење. Јас користев керамички сад 20х20 ама било каков сад ќе функционира добро.
 2. Се додаваат чоколадните капки или црното чоколадо во мало тенџерче и се става во микро или на многу, многу ниска температура на рингла да се стопи. 
 3. Во меѓувреме, во длабок сад се додаваат јајцата, кокосовото масло, агавето и се промешува. Кога чоколадото ќе се стопи, се додава во истата смеса и повторно се промешува се додека не се соедини и не се добие “пудинг” смеса.
 4. На оваа смеса се додаваат мелените бадеми, какао, зачини и сода бикарбона. Повторно убаво се промешува се додека сите состојки не се комплетно соединети.
 5. Се додава смесата во садот за печење и убаво се израмнува. 
 6. Одозгора се додава и пирето од тиква. Со нож или со вилушка се прават кружни движења, за да се соедини смесата ама сепак да останат видливи swirls. 
 7. На крај се додаваат оревчињата и чоколадните парчиња и се пече во загреаната рерна 30тина минути. 
 8. Проверете со чепкалка дали е готово. Ако остане смеса на чепкалката, му треба уште неколку минути.
 9. Се остава да се олади пред да се сече на барови. 
 10. Барчињата може да стојат на собна температура 2-3 дена или во ладилник до 4 дена. 

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:

→ Агавето може да се замени со било каков течен засладувач. Мед, јаворов сируп, меласа, сируп од урми и слично…

→ Кокосовото масло или ghee-то обавезно се мери во течна состојба. 

→ Пирето од тиква не ни мора да го мерите, ставете од око, тоа оди на крај од смесата и повеќе е подобро па нема да згрешите и повеќе као ставите.

(Visited 5.391 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *