Состојки:

 • 1 туна во маслиново масло
 • 125 гр. Интегрални макарони, сварени
 • пола главица кромид, сецкано на ситно
 • 1+1/2 канче Грчки јогурт (од 150 гр.)
 • 170 гр. Пченка (мала конзерва)
 • сок од 1 лимон
 • 1/2 лажичка оригано
 • сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

 1. Во голем, длабок сад се додава претходно сварената паста и сите останати состојки. 
 2. Проверете дали е зачинета по ваша желба и адаптирајте ако има потреба. 
 3. Послужете веднаш или чувајте во затворен, стаклен сад во ладилник до 4 дена. 
(Visited 325 times, 4 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *