Туна врапови

Состојки:

 • 1 конзерва туна во вода (или маслиново масло)
 • 1 црвена или зелена бабура
 • 1/2 црвен кромид
 • една шака ситно исецкан магдонос
 • сок од пола лимон
 • 1 лажичка оригано
 • 1/2 лажичка сол
 • малку црн бибер
 • 1/2 авокадо
 • 1 лажица маслиново масло
 • неколку листови од марула (измиени и исушени)
 • по желба: неколку зрна од калинка 

Начин на подготовка:

 1. Во цедалка се додава туната и се цеди од водата или маслиновото масло. Се додава во мал сад.
 2. Бабурата и кромидот се сечат на мали, еднакви парчиња и се додаваат во садот со туната.
 3. Се додаваат и останатите состојки и се промешува додека не се соедини смесата.
 4. Во сад за сервирање се подготвуваат листовите од марулата и се додава од туна миксот, во секој лист поеднакво
 5. Враповите може да се чуваат во фрижидер и до 2-3 дена.
(Visited 1.705 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *