Состојки:

 • 1 cup (125 гр.) спелтино брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 150 гр. (1 канче) Грчки јогурт
 • топинзи по желба – маслинки, спанаќ, фета, кашкавал и слично…

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 220º и се подготвува тава за печење. Или премачкајте ја убаво со масло или поставете хартија за печење, инаку ќе се залепат.
 2. Во длабок сад се додаваат сите состојки освен топинзите. Замесете додека не се добие  тесто. Оставете на страна.
 3. Подгответе ги топинзите што ќе ги користите, јас исецкав маслинки и спанаќ. 
 4. Додадете малку брашно на работната површина и развлечете го тестото во круг со помош на сукало. Исто како што би направиле со обично тесто. 
 5. Поделете го тестото на 8 триаголници, додадете ги топинзите и формирајте кифлички. 
 6. За премачкување јас користев едно матено јајце, па проросив со сусам – ова е скроз опционално. 
 7. Печете 20 минути. 
 8. Кифличките може да ги чувате до 5 дена на собна температура. 
 9. ПРО ТИП – дуплирајте ја дозата за поголема количина. 
(Visited 4.743 times, 2 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *