Состојки:

 • 2 слатки компири
 • 2 цвекла
 • рукола/бејби спанаќ или друг листест зеленчук
 • масло за готвење
 • зачини по желба (јас користев сол и бибер)
 • зрнца од пола калинка 
 • една шака сончоглед, сиров


За наут:

 • 1 конзерва наут
 • 2 лажици масло за готвење
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка црвена пиперка
 • малку црн бибер
 • 1 лажичка кимион 

За дресинг:

 • сок од пола калинка
 • сок од 1 лимон
 • 5 лажици маслиново масло
 • сол и бибер

Начин на подготовка:

 1. Се загрева рерната на 200º. Слаткиот компир и цвеклото, убаво се премиваат и потоа се лупат. Се сецкаат на мали, еднакви коцки. 
 2. На голема тава за печење, обложена со хартија за печење се додаваат сецканото цвекло и сладок компир. Се додава масло за готвење и зачини. Се масираат со рака за еднакво да бидат прелиени сите парчиња. Распоредете ги на тавата, така да не се преклопуваат едно со друго и побрзо и покрцкаво да се испечат. 
 3. Се печат 15 минути. 
 4. Во меѓувреме, наутот од конзерва се премива со ладна вода, се цеди и се пребришува во чиста крпа, за да упие колку може повеќе вода. Се додава во мало тањирче. Се додаваат и зачините и маслото па се промешува. 
 5. Се додава наутот во тавата со зеленчукот. Се враќа на печење заедно со зеленчуците уште дополнителни 20 минути. Доколку гледате дека зеленчукот брзо се пече во рерна, намалете ја температурата.
 6. За дресингот, додадете ги сите состојки во мала тегличка и убаво промешајте.
 7. Сончогледот јас го потпеков на суво тавче, на ниска температура се додека не добие златеникаста боја. Ова е екстра чекор ама дефинитивно препорачан зошто дава многу убав шмек. 
 8. Време е за сервирање на салатата. 
 9. Во голем, длабок сад се додава листестиот зеленчук, потоа печениот зеленчук и наутот, потоа зрнцата од калинка и печениот сончоглед и на крај додадете од дресингот. Убаво промешајте и уживајте 🙂

** Доколку не ја јадете веднаш салатата, ви препорачувам сите состојки да ги чувате оделно, спакувани во стаклен сад па пред конзумирање да ги составите. 

(Visited 19.534 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *